.NET Kısa Çözümler – Büyük Harf ile Split

Merhabalar;
Bir şehir listesi bana birleşik olarak geliyor sadece ilk harfleri büyük diğer karakterler küçük harf. “İstanbulAnkaraIzmirKonya” gibi.

Aralarında boşluk olsa ayırmak için çok fazla çözüm var, fakat burada ayırma işlemini Büyük harfler ile yapmamız lazım bunun için aşağıdaki örneği kullanabiliriz.

using System;
using System.Text.RegularExpressions;			
public class Program
{
	public static void Main()
	{
		string countries = "İstanbulAnkaraIzmirBursaKonya";
		string[] result =  Regex.Replace(countries, "(\\S)([A-Z][a-z])", "$1_$2")
        .Split(new char[] { '_' }, StringSplitOptions.RemoveEmptyEntries);
		
		foreach(var x in result)
			Console.WriteLine(x);
	 }
}

Canlı Demo

IT alanında 16 sene önce donanım ile başlayan tecrübem, network ve sonrasında iş analizi, yazılım geliştirme ve proje yöneticiliği alanlarında devam etmiştir. Endüstriyel yazılımlar, sahadan veri toplama ve analizleri, otomatik etiketleme ve barkod sistemleri, otomatik tartım ve robotik konularında tecrübe sahibiyim. Sanayi 4.0 kapsamında imalat sanayinin dijital dönüşümünde çok fazla projenin hayata geçmesini sağladım. Open Source projelerle uzun süre ilgilendim, analiz ve implementasyonu konularında tecrübe edindim. Bunlar dışında hobi amacıyla başlasam da sonradan ürüne dönüşen, geliştirme kartları ile farklı çalışmalarım olmuştur. Raspberry Pi üzerinde yaptığım donanımsal ve yazılımsal işler ile çok farklı ürünler ortaya çıkartarak tecrübe edindim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>